V čele Institutu pro politiku stojí nejen profesionálové, ale především skvělá parta lidí. Dohromady jsme nejaktivnější český politický think-tank, který kultivuje politické prostředí a nabízí řešení aktuálních společenských problémů.

PODÍVEJTE SE NA PROBĚHLÉ AKCE

Předseda správní rady

Jan Macháček je komentátor a hudebník. Je považován za předního českého komentátora a analytika aktuálních ekonomických, politických, evropských a geopolitických otázek. V současnosti píše komentáře pro český deník Lidové noviny. Je také autorem každodenního sloupku Monitor JM., jehož příspěvky lze nalézt na internetové verzi Lidových novin pod tímto odkazem: https://www.lidovky.cz/novinari/jan-machacek.N3438. Dodává také komentáře a analýzy pro rozhlas a televizi. Kromě toho je také členem skupiny poradců k zahraniční politice prezidenta Petra Pavla.

V roce 2015 se stal předsedou správní rady Institutu pro politiku a společnost. Spoluvytváří strategii think tanku a podílí se na organizaci konferencí a diskusí o současných politických, bezpečnostních, právních, ekonomických a evropských tématech. Od roku 2011 do roku 2015 se stal na osobní žádost bývalého prezidenta Václava Havla předsedou správní rady Knihovny Václava Havla a několik let se výrazně podílel také na tvorbě programu této instituce.

Je aktivním hudebníkem. Jako člen hudební skupiny The Plastic People of the Universe působil na undergroundové hudební scéně v 80.letech. Se skupinou, která tehdy nesměla živě vystupovat, nahrál dvě studiová alba. Od roku 1985 dodnes je kytaristou skupiny Garáž, dnes Garage. V 80tých letech se jako signatář Charty 77 a celé řady dalších petic angažoval v disidentských a nezávislých publikačních aktivitách.

Po Sametové revoluci v roce 1989 se stal spoluzakladatel a redaktorem týdeníku Respekt, jednoho z prvních nezávislých týdeníků v zemi. Zabýval se především tematikou ekonomické transformace, a byl známý pro své investigativní reportáže a analytické texty. V roce 2000 působil v Respektu jako zástupce šéfredaktora. V 90tých letech absolvoval zahraniční stáže v USA, v roce 1994 v National Forum Foundation a o čtyři roky později na Universitě v Michigan, kde získal prestižní fellowship Michigan Journalism Fellow a pracoval také v Institutu Williama Davidsona.

Jan Macháček vydal knihu „Mistři světa amoleta“, analýzu českých postojů vůči globální finanční a ekonomické krizi (2009). V 90tých letech byl za svou novinářskou činnost několikrát oceněn jako nejlepší finanční novinář a nejlepší ekonomický novinář. V roce 2010 získal prestižní Cenu Ferdinanda Peroutky.