Papers

V dalším policy paperu zaměřeném na dění na Ukrajině se věnujeme politické konfiguraci a vlivu jednotlivých skupin v okupovaných územích Doněcké oblasti Ukrajiny v tzv. „Doněcké lidové republice (DLR)“ se zaměřením především na ty skupiny, které se zformovaly v r. 2016 a počátkem r. 2017. Analyzujeme zapojení nelegálních...

více

Trump’s inauguration speech on January 20th was in many ways a more focused and tempered version of the brash and zealous speeches he gave during the campaign.

více

As the days count down until Donald Trump takes his presidential oath on January 20th, a clearer picture continues to emerge of how he plans to put his campaign promises into action.

více

Vztahy mezi EU a Tureckem se komplikují. Někteří europoslanci a členské země Unie požadují zastavení přístupových rozhovorů s Tureckem, neboť jim vadí represivní politika prezidenta Erdogana vůči opozici po zmařeném puči. Erdogan na základě těchto výtek pohrozil vypovězením dohody o omezení přílivu migrantů z Turecka do Evropy.

více

Trump has made it clear what direction he plans to head in on several major issue areas such as U.S. foreign policy and immigration. A reoccurring motif that Trump used throughout the campaign was the idea of putting “America first.”

více

Containing almost a 19% of the world’s population and providing more than 23% of the world’s manufacturing, China is a major player in world politics. What are the current affairs?

více