Každoročně pořádáme desítky různých akcí napříč Českem, prostřednictvím kterých pravidelně otevíráme nejzajímavější a nejpalčivější společenské otázky. Propojujeme přední politiky s odborníky z celého světa, zástupci nejúspěšnějších firem a odbornou veřejnostní. Dáváme diskuzím nový rozměr a přinášíme inovativní řešení. Možná se už ale brzy uvidíme osobně, podívejte se na naše nejbližší akce, které připravujeme.

Institut pro politiku a společnost pořádá pracovní snídani na téma "Důchody a penze."

Práce šlechtí! Nicméně pracovat nelze až do samého konce. Aktuálně sociální správa vyplácí více než 2,4 milionů starobních důchodců. To činí zhruba 30 % státního rozpočtu. Vzhledem k demografické křivce bude počet penzistů nadále prudce narůstat. Proto je tato problematika velkým politickým i ekonomickým tématem. Podle odhadů by se měl v roce 2050 podíl průměrného důchodu k průměrné mzdě snížit ze současných cca 40 na 30 %. Odborníci varují, že na důstojné stáří to většině Čechů stačit nebude. Proto si čím dál tím více pracujících spoří již nyní na dobu, kdy budou po desítkách let odcházet z práce. Výjimkou nebudou ani rostoucí počty pracujících seniorů.

„Člověk přišel na svět proto, aby tady byl, pracoval a žil,“ řekl kdysi Jan Werich. Na pracovní snídani budeme diskutovat i následující otázky. Budou na důstojný život ve stáří i v budoucnu stačit státní důchody? Kdy a jakou formou si máme začít spořit na stáří? Jak žijí dnešní senioři? Dojde k zastropování věku odchodu do důchodu? Jak zajistit i v budoucnu fungující společnost, ve které budou mít senioři zasloužený odpočinek?

Potvrzení řečníci:

Jana Maláčová, ministryně práce a sociálních věcí, Ministerstvo práce a sociálních věcí České řepubliky,

Ondřej Kovařík, poslanec, Evropský parlament,

Aleš Poklop, předsedy představenstva, Česká spořitelna – penzijní společnost.

Pracovní snídani moderuje Jana Brodani, výkoná ředitelka, Asociace pro kapitálový trh České republiky.

Akce je pouze pro zvané hosty.