Každoročně pořádáme desítky různých akcí napříč Českem, prostřednictvím kterých pravidelně otevíráme nejzajímavější a nejpalčivější společenské otázky. Propojujeme přední politiky s odborníky z celého světa, zástupci nejúspěšnějších firem a odbornou veřejnostní. Dáváme diskuzím nový rozměr a přinášíme inovativní řešení. Možná se už ale brzy uvidíme osobně, podívejte se na naše nejbližší akce, které připravujeme.

Jménem Institutu pro politiku a společnost  si Vás dovolujeme pozvat k účasti na veřejné debatě "Parlamentní volby na Slovensku: Kontinuita, anebo šance na změnu?"

První březnovou sobotu roku 2016 se na Slovensku uskuteční volby do Národní rady SR a zdá se, že budou mít opět jasného vítěze.

Robert Fico na sklonku své první vlády ujišťoval novináře, že v roce 2014 už v politice určitě působit nebude. S ohledem na politický osud, který zasáhl jeho předchůdce Vladimíra Mečiara a Mikuláše Dzurindu, stejný scénář předpovídala i většina analytiků. Navzdory tomu je SMER podle předvolebních průzkumů jasným favoritem voleb.

Jak se dá vysvětlit, že i přes mnohé korupční kauzy velkých rozměrů se strana současného premiéra nadále těší tak silné voličské podpoře?

I na tradičně turbulentní slovenské poměry proběhla poslední volební období na pravé straně politického spektra bezprecedentní fragmentace. Hned několik stran balancuje na hranici pěti procent, které zaručují vstup do parlamentu.

Proč pravicově orientovaný volič márně čeká na stabilizaci poměrů na pravici? Je momentálně v opozici osobnost, která by byla schopná zahájit integraci slovenské pravice? Je tato integrace žádoucí? A je reálné vytvoření první  pravo- levé vlády od roku 2002?

Pozvání přijali:

Michal Šimečka, výzkumný pracovník, Ústav mezinárodních vztahů Praha

Lubomír Kopeček, politolog, Masarykova univerzita Brno

Luboš Palata, redaktor MF Dnes

Štefan Hríb, šéfredaktor slovenského týdeníku Týždeň

Debata bude moderována Mariánom Koreňom (Institut pro politiku a společnost). Debata proběhne dne úterý 16. února 2016 od 18:00  v budově Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy – Hollar, místnost H215, Smetanovo nábřeží 6, Praha 1. 

PDF ke stažení