Digitalizace nejsou jen elektronické recepty, dálniční známky nebo online výuka. Jde o zásadní změnu celé ekonomiky, průmyslu nebo systému vzdělávání. Koronavirová pandemie v tomto ohledu nastavila všem státům „spravedlivé zrcadlo“ a v plné nahotě odhalila jejich silné a slabé stránky.
Česko na tom není ve srovnání se zahraničím úplně špatně. Je zde však celá řada oblastí, na které by vláda měla zaměřit svou pozornost, pokud má skutečně dojít k rychlému ekonomickému restartu po koronavirové pandemii. Nutnost posílení spolupráce na digitálním rozvoji odolnosti ekonomiky a významné investice směřující na digitalizaci jsou jedním z nezbytných předpokladů úspěšné ekonomické obnovy.
Stát musí v tomto ohledu zajistit funkční, spolehlivou a rychlou digitální infrastrukturu, která bude sloužit občanům a podnikům v práci z domova, on-line obchodování, telemedicíně, distančním vzdělávání a dalších sektorech.
Je nutné zdůraznit, že Česká republika k dosažení tohoto cíle učinila již celou řadu aktivit. Ilustračně lze zmínit například využívání chytrých investičních nástrojů nebo také zapojení se do přípravy digitálních inovačních hubů. Příkladem může také být Akční plán 2.0 pro rozvoj sítí vysokorychlostního internetu, komplexní 5G strategie či Národní plán pro sítě s velmi vysokou kapacitou 2021–2027.
Jsou však tyto aktivity dostatečné? Co dalšího může udělat stát pro urychlení digitalizace? A v jakých ekonomických oblastech se skrývá největší potenciál?
Vystoupí:
- Karel Havlíček, místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy
- Zdeněk Zajíček, prezident ICT UNIE, viceprezident Hospodářské komory ČR
- Petr Polák, country manažer pro Českou republiku, Visa
Moderátorkou akce je Sara Polak, prg.ai
Akce pouze pro zvané.
Spolupořadatelem pracovní snídaně je