Každoročně pořádáme desítky různých akcí napříč Českem, prostřednictvím kterých pravidelně otevíráme nejzajímavější a nejpalčivější společenské otázky. Propojujeme přední politiky s odborníky z celého světa, zástupci nejúspěšnějších firem a odbornou veřejnostní. Dáváme diskuzím nový rozměr a přinášíme inovativní řešení. Možná se už ale brzy uvidíme osobně, podívejte se na naše nejbližší akce, které připravujeme.

Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy ve spolupráci s Institutem pro politiku a společnost pořádá veřejnou debatu na téma Ženy a veřejný prostor. Debatu bude moderovat Kristýna Drápalová, publicistka.

Veřejný prostor má být prostorem společným všem. Jsme si v něm však doopravdy rovni? Jak se liší potřeby a požadavky, které na veřejný prostor mají ženy a muži? A jak utvářet veřejný prostor tak, aby se v něm cítili dobře opravdu všichni?

Průzkumy ukazují, že ženy tvoří většinu uživatelů veřejných prostranství. Je to však teprve několik málo let, kdy se tato skutečnost začala zohledňovat i v plánování města. Vlajkovou lodí „gender mainstreamingu“ v utváření veřejných prostranství je Vídeň. Od 90. let zde zkoumají potřeby, které mají různé skupiny uživatel veřejného prostoru – a město se při plánování ulic a náměstí, ale i ve vyhláškách a pravidlech, snaží spravedlivě zohledňovat všechny. V temných místech, kde se ženy za tmy necítí bezpečně, přibylo veřejné osvětlení. Ze stejného důvodu se ustoupilo od vysazování vysokých živých plotů. Složité křižovatky byly uzpůsobeny starým lidem s chodítkem či berlemi. Pod nálepkou „Fair Shared City“ se od té doby uskutečnilo již nespočet projektů, které měly učinit město příjemnější pro marginalizované skupiny, jako jsou ženy či senioři. Vídeňská snaha o genderovou rovnost nakonec přinesla zvýšení kvality života všem – a stala se inspirací pro další západoevropské metropole.

Jak na své ženy myslí Praha? Pro koho jsou utvářeny zdejší veřejné prostory? A kudy vede cesta k městu, které je opravdu pro všechny?

Hosty Institutu pro politiku a společnost a debatujícími budou:

Pavla Melková, ředitelka sekce detailu města IPR Praha

Anna Kárníková, předsedkyně organizačního výboru Kongresu žen

Milota Sidorová, zakladatelka a ředitelka iniciativy Women. Public Space, konzultantka městských projektů

Lenka Burgerová,  radní pro územní rozvoj Praha 7

Debata proběhne 25. listopadu v 19:00 hodin v La fabrika, Komunardů 30, Praha 7 – Holešovice.

Registrujte se zde