Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ ANALÝZY

22. 4. 2024

Právo na svobodu projevu je zakotveno v Ústavě České republiky, přesto existují různá právní i společenská omezení, která ho limitují. Například zákony proti šíření poplašné zprávy, pomluv či obscénností, ale také proti vyvolávání nenávisti a popírání či relativizování genocidy. Ve společnosti je také přítomný element autocenzury vyvolaný strachem z ostrakizace. Otázkou zůstává, do jaké míry jsou tato omezení ještě přípustná a která jsou již za hranou neoprávněné cenzury.

Hlavní body:

  • Přestože je svoboda projevu považována za základní pilíř liberální demokracie, její omezování bývá zdůvodňováno ochranou práv zranitelných skupin.
  • Češi se bojí vyjádřit svůj názor nikoliv proto, že by měli strach z postihu ze strany státu, ale kvůli negativním reakcím v práci nebo od přátel. Většina Čechů se setkává s cenzurou především na sociálních sítích.

Policy brief – Hugo Chadima, duben 2024

Celý text naleznete v PDF pod odkazem níže

PDF ke stažení