Premiér Albin Kurti omezil volný pohyb osob bez vyhlášení nouzového stavu, což se nelíbilo prezidentovi  Hashimu Thaci, jenž toto rozhodnutí napadl u Ústavního soudu. Dne 31. března 2020 soud rozhodl o tom, že k omezení volného pohybu osob a shromažďování není potřebné zavádět nouzový stav. Ačkoliv nebyl vyhlášen v Kosovu nouzový stav, úřady oznámily zavedení opatření proti šíření COVID-19.

Kosovo má k 15. květnu 944 nakažených, 690 uzdravených a 29 mrtvých osob. Od 15. dubna je volný pohyb osob mimo místo trvalého bydliště povolen pouze jedenkrát denně, po dobu 90 minut, za účelem provedení nezbytně nutných úkonů.

Vycházet je zakázáno v době od 10:00 do 16:00 a dále také od 22:00 do 6:00. Zejména občanům nad 65 let bylo doporučeno zůstat doma. Od 30. března se zavřely všechny školy, kavárny, bary, restaurace a nákupní centra s výjimkou potravin a lékáren. Bylo omezeno shromažďování a cestování veřejnou dopravou. Na některé obce byla uvalena karanténa znamenající omezení dopravy z/do těchto municipalit. Patří mezi ně Priština, Prizren, Ferizaj, Viti / Vitina, Klina, Malishevo, Mitrovica North, Zvečan a Suharekea / Suva Reka.

Úřady zrušily všechny lety směřující do Kosova a od 16. března byly uzavřeny pozemní hraniční přechody pro cizí občany. Byla nařízena povinná 15 denní karanténa pro každou osobu, která překročila některý ze šesti hraničních přechodů, s výjimkou diplomatů a řidičů nákladních vozidel. Jediné středisko preventivní karantény bylo zřízeno v prištinském studentském centru. Kosovo sice lze opustit pozemní cestou, avšak sousední země neumožňují překročení hranic.

Kosovské orgány zřídily speciální linku a online platformu pro řešení nouzových situací. Dne 25. února byl za účelem řešení krize vytvořen řídící výbor složený ze zástupců ministerstva zdravotnictví, WHO a Národního ústavu veřejného zdraví. Tento výbor měl připraveny pohotovostní plán a plán připravenosti a reakce. Podle ředitele Institutu veřejné zdraví bylo zřízeno 10 izolačních místností a speciální jednotka intenzivní péče. WHO a Institut veřejného zdraví ve společném prohlášení potvrdily, že Kosovo má k dispozici moderní laboratoř s perfektně vyškoleným personálem pro účely testování. Kosovská klinika infekčních chorob má v současné době k dispozici oddělení disponující 22 lůžky s možností navýšení kapacity až na 130 lůžek. Nebyly zjištěny žádné informace o zásobách ventilátorů této země.

Premiér Kurti čelil v březnu v parlamentu kritice kvůli údajné neschopnosti čelit šíření viru COVID-19. Je ale zatím stále velkou neznámou, jak se vláda s politickou krizí a také pandemií vypořádá.

Dle předpokladů Světové banky by se v roce 2020 měla snížit produktivita kosovského hospodářství až o 4,5 %, přičemž o rok později dojde k jeho opětovnému oživení. Řádící pandemie, omezený vývoz, snížená remitence z diaspory a menší investice dostávají ekonomiku pod bezprecedentní tlak. V této souvislosti se schodek státního rozpočtu výrazně navýší. Vláda přijala nouzový balíček na záchranu strádajícího hospodářství dosahující výše 170 milionů euro. Peníze by měly podpořit zejména kosovskou obchodní komunitu.

Napsal Nikkon Balial, Duben 2020.