Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ ANALÝZY

16. 6. 2020

Politické strany dnes sází hlavně na své lídry – jsou jejich značkou a programem. Problémem ale je, že opravdových lídrů je velký nedostatek. Krize demokratické legitimity zašla tak daleko, že lidé volají po nových jménech, po hrdinech, kteří jsou jiní, noví, svěží, čestní atd. Kde je ale vzít?

Odpověď se nabízí – v té polovině populace, která je v politice zatím zastoupena poměrně málo, a to i přesto, že v posledních dvou desetiletích vzrostl podíl žen v národních parlamentech států světa z 11,8 % v roce 1998 na 17,8 % v roce 2008 a 23,5 % v roce 2018.

V září 2015 přijala OSN rezoluci 2030 Agenda pro udržitelný rozvoj (2030 Agenda for Sustainable Development) obsahující 17 cílů; 5 z nich se zabývá rovností pohlaví. Pro tento text je klíčový pátý cíl, a to „zajištění plné a efektivní participace a rovných příležitostí ženám v leadershipu na všech úrovních rozhodování v politice, ekonomice a veřejném životě“. Hlavními parametry úspěchu jsou v tomto případě (1) poměr žen zastoupených v národních parlamentech a místní samosprávě a (2) poměr žen v manažerských pozicích. Cílem české Vládní strategie pro rovnost žen a mužů v ČR na léta 2014–2020 je dosáhnout 40% zastoupení žen v rozhodovacích pozicích.

Proč ale potřebuje svět více žen v politice? Jak jsou na tom aktuálně jednotlivé země Evropské unie a jak Česká republika? Kdo jsou nejvýznamnější české političky?

Policy Paper – Marcela Konrádová, Karel Sál; červen 2020

Celý text naleznete v PDF pod odkazem níže.

PDF ke stažení