Where is Czech policy heading and what can we expect in the near future? How does our company deal with drought? And what will the world become if the DPRK (Democratic People's Republic of Korea) gets nuclear weapons? These are topics that touch each of us. Therefore, our leading analysts are regularly preparing brief comments for you and bringing our point of view in a nutshell.

Slovensko, kam kráčaš?

dobojováno. Matovič vítězí na plné čáře, SMER míří do opozice a jeho bývalí koaliční partneři Slovenská národná strana a Most-Híd dokonce mimo národní radu. Překvapivé slabé jsou výsledky koalice Progresnívného Slovenska a Spolu a Kiskovy formace Za Ludi. Liberálové na Slovensku rozhodně nezvítězili a Maďaři poprvé nemají zastoupení v parlamentu.

Vítěz je OLaNO, přesněji jeho předseda Igor Matovič. Na Slovensku tak vyhrál člověk, který v mnohém připomíná Andreje Babiše z roku 2013. Podnikatel s pravicovými ideály, který vybudoval firmu vlastnící několik regionálních novin. Člověk, který moc dobře chápe sílu marketingu a hlavně ví, co voliči chtějí slyšet – boj proti korupci, změny pořádků a ostré výpady vůči politicko-podnikatelskému matrixu. Pokud připočítáme absenci hlubšího programu a časté názorové otočky, získáme definici čistého populisty.

Co pomohlo Matovičovi k vítězství? Jednoznačně virální kampaň. Investigativní video z Cannes, které má na FB OLaNO přes 1,6 milionu shlédnutí, je podle mého názoru spíše spontánní nápad než nějak dlouhodobě připravovanou záležitostí. Akce ve stylu: „Nic se během kampaně neděje, pojďme udělat něco výbušného.“ Sázka na téma rozkradeného Slovenska vyšla. Dle facebookových PTAT dat byl Matovič od ledna jedničkou, a to až s trojnásobným náskokem před ostatními. S nulovými náklady obrovský dopad, to je virál až na dřeň. Získanou pozornost médií už si nenechal vzít a na svoji stranu přetáhl tolik nerozhodnutích voličů opozice, že koalici PS-Spolu vysál až mimo parlament.

Kiskovci nedopadli o mnoho lépe a s 5,77 % může být bývalý prezident rád, že to celé nedopadlo blamáží. Takhle si vstup do parlamentní politiky asi nepředstavoval a do budoucna bude muset odrážet obviňování příznivců PS-Spolu, že celý projekt pohřbil právě on jen tím, že ze zcela sobeckých důvodů odmítl předvolební spolupráci.

Robert Fico, a hlavně Peter Pellegrini, nezažili příliš příjemnou noc. Na druhou stranu ale také nemůžeme mluvit o nějakém překvapivém či zdrcujícím nezdaru. SMER politicky krvácel od vraždy Jána Kuciaka a 18 procent a druhé místo je po sérii demonstrací a mediálních kauz stále akceptovatelným výsledkem.

Osobně si myslím, že druhému nejhoršímu výsledku od roku 2002 dopomohla nepříliš povedená kampaň. Vedení vsadilo na „zodpovednou zmenu“, tedy jakési pomyslné odstřižení od minulosti, a na Petera Pellegriniho, který jako nová tvář měl zakrýt pošramocenou pověst Roberta Fica. SMER ale podcenil off-line kampaň, kdy počet billboardů a klasických tiskovin byl znatelně nižší než v minulosti a hodně úsilí a prostředků směřoval do on-line světa, kde pravověrní voliči SMERu zkrátka příliš nebyli. Připočítejme hodně odvážný a nepříliš povedený vizuál, kdy tradiční logo s růží nahradilo stylizované „S“ připomínající spíše firmu na výstavbu infrastruktury, a získáme kampaň, která nové voliče nepřitáhla a znejistěla dosavadní tvrdé voličské jádro. Voliči SMERu chtěli Fica, jelikož ho volí už od roku 2002 a on za vraždu a mafiánský stát určitě nemůže, a dostali Pellegriniho, který nikomu nevadil, ale také nikoho nenadchnul. Od strany s největšími finančními a politickými zdroji bych očekával kvalitnější sebeprezentaci.

Kotlebovci oproti roku 2016 mírně oslabili. Po vysokých preferencích z minulého roku tu máme přeci jen střízlivější výsledek, který se podobá zisku SPR-RSČ v 90. letech. Nenaplnil se tak černý scénář, kdy Kotleba vyhraje a půjde do koalice s oslabeným SMERem. Frustrovaní Slováci si raději vybrali excentrického Matoviče než neexcentrického extremistu Kotlebu.

Pro mnoho stran jsou ale volby slušným fiaskem. SNS a Most-Híd položila vládní spolupráce a poslední Maďar, který to se Slovenskem myslel dobře – Béla Bugár – rezignoval. Maďaři patří na k poraženým tak nějak všeobecně, jelikož se dokázali rozhádat natolik, že 4 roky budou bez politické reprezentace. Koalice PS-Spolu doplatila na příliš dlouhou volební kampaň, kterou vlastně táhla od roku 2018 a ke konci jim došly síly a hlavně témata. KDH poslal pod vodu sám předseda Aloiz Hlina svým nepříliš charismatickým vystupováním a všeobecně nepříjemnou povahou.

Nyní budeme se zájmem sledovat politické námluvy, kdy Igor Matovič, jakožto bohatý ženich, si bude vybírat z několika vdavekchtivých nevěst. V úvahu připadá spolupráce OLaNO s Kiskou a SaS Roberta Sulíka (liberální varianta) či spolupráce OLaNO se SME RODINA Borise Kollára a ještě jednoho subjektu (konzervativní varianta). Nemůžeme vyloučit i širou koalici dosavadní opozice proti SMERu a Kotlebovcům. Každopádně Matovič je v dobré pozici, kdy si může diktovat podmínky. Zda vládní spolupráce opozice neskončí neslavně jako kabinet Ivety Radičové, záleží na míře porozumění a konsenzu včerejších vítězů.