Bulharské národní shromáždění vyhlásilo dne 13. března 2020 mimořádný stav. Rozhodnutí bylo přijato ve snaze zabránit šíření COVID-19 po celé zemi. V tuto dobu se totiž objevily první případy nakažených ve městech Gabrovo a Pleven. O pět dní později bylo Bansko na jihovýchodě země prvním městem uvaleným do karantény, a to kvůli vysokému počtu nakažených mezi místními občany a velkým počtem turistů, kteří zde trávili závěr zimní sezóny.
Mimořádný stav omezil svobodu pohybu mezi městy, cestování z/do Bulharska (na začátku pandemie z/do Itálie a Číny) a shromažďování na veřejných místech včetně přírodních ploch. V současnosti je cestování povoleno pouze v nezbytně nutných případech. Lidé přijíždějící z Číny a dalších zemí jsou v místě vstupu do Bulharska podrobeni lékařské prohlídce a skenování termovizní kamerou. V případě podezření na nákazu koronavirem jsou lidé hospitalizování či posláni do dvoutýdenní karantény. Lidé, kteří necestovali a nemají žádné symptomy, nejsou nuceni zůstat v karanténě. Platí povinnost nošení roušek na veřejnosti, chodit ven je umožněno pouze v rámci cesty do práce, supermarketu nebo lékárny.
Veřejné instituce, školy, univerzity a kulturní centra byly uzavřeny a přesunuly své aktivity do online prostředí. Je důležité poznamenat, že školy byly z důvodu očekávaného vrcholu sezonní chřipky (typ B) uzavřeny ještě před vyhlášením nouzového stavu. Během pracovních hodin mohou být otevřeny pouze obchody s potravinami, lékárny a sklady. V obchodech nutné dodržovat vysokou úroveň hygieny, zamezit vytváření větších skupinek lidí a zajistit ochranné pomůcky pro personál.
Podobně jako v jiných zemí není ani Bulharsko schopno provádět masivnější testování, jelikož trpí nedostatkem testovacích sad. Zdravotnické roušky jsou dováženy z Číny nebo vyráběny v tamních farmaceutických výrobnách. Další lékařské vybavení získalo z Turecka či z prostředků NATO, které dodalo 1,6 milionu roušek a 50 ventilátorů pro jednotky intenzivní péče. Tísňové číslo 112 je k dispozici všem lidem žijícím v Bulharsku, s cílem pomoci odhalit další případy nakažených lidí.
K dnešnímu dni je v Bulharsku 2 100 potvrzených případů nákazy, z nichž se 531 pacientů uzdravilo a 99 zemřelo. Většina nakažených zůstává v domácí izolaci od zbytku rodiny a dalších lidí.
Vyhlášení nouzového stavu ukázalo určité idiosynkrasie některých politických činitelů a národních institucí. Kostely nebyly uzavřeny, a proto se během velikonočního období mohly konat tradiční církevní obřady. Tento fakt vyvolal ostrou reakci médií kritizující chování Bulharské pravoslavné církve v době probíhajícího nouzového stavu a její propojení s politickými aktéry. Ve stejném čase byly romské čtvrtě v Sofii, Nové Zagoře, Kazanlaku a Slivenu pod silným policejním dohledem s cílem předejít dalšímu šíření koronaviru. Zamezení volného pohybu osob v těchto lokalitách bylo vyhodnoceno jako jasná diskriminace konkrétní části bulharské společnosti.
Nouzový stav byl prodloužen do 13. května. Restriktivní opatření budou v závislosti na vývoji situace postupně uvolňována v předem určených oblastech a podnicích.
Napsala Francesco Trupia, Duben 2020.