První případ výskytu COVID-19 v Severní Makedonii byl potvrzen 26. března 2020 u ženy ve věku 50 let. Jednalo se o podobné datum, jako u ostatních balkánských zemí. K 15. květnu bylo potvrzeno 1 740 nakažených, 1 251 uzdravených a 97 mrtvých osob.

Nouzový stav byl vyhlášen 18. března, čímž došlo k rozšíření pravomocí vlády a umožnění přijímaní vyhlášek bez souhlasu parlamentu. Parlament byl navíc rozpuštěn kvůli plánovaným volbám. Prezident oznámil 30. dubna prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dní.

Byla zavedena opatření s cílem zamezit šíření nákazy ze zahraničí, ale také uvnitř země. Hraniční přechody i obě hlavní letiště jsou kvůli zákazu cestování uzavřeny. Občané mají ve všední dny omezen pohyb na veřejnosti v čase od 16:00 do 5:00, o víkendech platí úplný zákaz vycházení. Děti mladší 18 let mohou své domovy opustit pouze ve všední dny od 13:00 do 15:00 a občané starší 65 let mohou vycházet pouze od 10:00 do 12:00. Od 23. dubna platí povinnost nošení roušek na veřejnosti v případech, kdy není možné dodržet dvoumetrové rozestupy.

Koncem března kontaktovala Severní Makedonie několik zemí a mezinárodních organizací s žádostí o pomoc (finanční, materiální, technickou), na kterou reagovali např. Maďarsko, Norsko, Nizozemsko, Česká republika nebo EU.

Ve světle relativně úspěšného boje proti šíření nákazy premiér 20. dubna oznámil plán postupného rozvolňování zavedených opatření. O dva dny později byla prodloužena doba volného pohybu osob na veřejnosti ve všední dny i o víkendech.

Země čelí řadě problémů souvisejících mimo jiné také se skutečností, že plánované volby musely být odloženy. V čele Severní Makedonie je proto prozatímní vláda složená z vládní strany a opozice, což není zrovna ideální řešení pro toto unikátní období. Ekonomové předpokládají pravděpodobnou hospodářskou recesi způsobenou omezením exportu a poklesu cestovního ruchu – dvou hlavních odvětví ekonomiky země.

Stát přijal několik opatření na podporu ekonomiky zahrnující např. dotace čistých platů zaměstnanců až do výše 235 euro měsíčně nebo finanční příspěvek občanům, kteří v důsledku pandemie přišli o práci. Vláda také zakázala možnost zahajování konkurzních řízení.

Napsala Kristýna Haráková, Duben 2020.