Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ ANALÝZY

17. 3. 2020

Institut pro politiku a společnost si nechal zpracovat průzkum týkající se digitální agendy v České republice. Zjišťovány byly odpovědi na následující dotazy:

  • Uvítal/a byste možnost volit ve volbách do parlamentu, při volbě prezidenta nebo v obecních či krajských volbách prostřednictvím internetu?
  • Do jaké míry souhlasíte s následujícími výroky o možnosti volit prostřednictvím internetu? (Raději by se to mělo otestovat u menších voleb, volební účast by byla vyšší, starší lidé by volili o dost méně, výsledky by se daly snáze zmanipulovat, systém by nebylo možné plně zabezpečit, zavedení takové možnosti by bylo asi drahé, „bojím se, že by za mne mohl hlasovat někdo jiný,“ nejspíš by to bylo složité.)
  • Využíváte možnost elektronické komunikace s úřady?
  • Proč elektronickou komunikaci s úřady nevyužíváte?

Výsledky ukázaly, že 81 % Čechů by uvítalo možnost volit přes internet. Současně ale chtějí (v 83 %), aby se tato možnost nejdříve otestovala u menších voleb.

Co se týče elektronické komunikace s úřady, nejčastěji je využíván e-mail (v 61 %). 31 % dotazovaných s úřady elektronicky nekomunikuje (z nich více než polovina uvádí, že s úřady v podstatě nekomunikuje vůbec, třetina pak upřednostňuje osobní návštěvu).

Průzkum byl připraven pro konferenci Digitální Česko.

Policy Brief – Karel Sál, březen 2020

Celý text naleznete v PDF pod odkazem níže.

PDF ke stažení