Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ ANALÝZY

30. 9. 2020

Komunikace s veřejností patří mezi základní aktivity politického života. Politická strana může být tvořena poctivými a schopnými členy, přesto neuspěje, pokud nezvládne komunikaci s potenciálními příznivci. A naopak ani zdánlivě fatální skandál nemusí dané politické straně příliš ublížit, jestliže dokáže veřejnosti úspěšně prodat příběh, který ji v jejích očích očistí.

Různé politické strany míří na rozdílné typy voličů. Část voličů dává přednost faktům a věcné argumentaci a hraní na city ji spíše odradí. Opačný typ voličů oproti tomu od politiků vyžaduje předložení jednoznačné hodnoty, za kterou stojí za to bojovat, a nepřítele, který má tuto hodnotu již jen svou existencí ohrožovat. Tento typ voličů je přitahován k radikálním či extremistickým stranám.

S blížícími se krajskými volbami také stoupá aktivita jednotlivých stran, která s sebou nese vyšší frekvence komunikace a větší objem publikovaných textů. Z tohoto důvodu jsme připravili analýzu iracionality komunikace jednotlivých parlamentních stran.

Do analýzy byly zahrnuty ty politické strany, které ve volbách 2017 postoupily do skrutinia (ANO 2011, ODS, Piráti, SPD, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN). Během volebního období vznikl v roce 2019 ještě jeden subjekt (Trikolóra), a to odštěpením 2 poslanců ODS, který do analýzy zahrnujeme také. Odpadlíci od SPD (Lubomír Volný, Marian Bojko a Ivana Nevludová) sice formálně utvořili hnutí Jednotní Alternativa pro Patrioty, ale jejich mediální aktivita je marginální, tudíž tento subjekt je ignorován.

Do analýzy byly zahrnuty texty publikované na webech politických stran a blozích hlavních představitelů v období od 1. ledna do 7. září 2020. Kompletní seznam viz příloha. Použité texty musely být polemické, tedy kritizující, varující či reagující na kritiku (nebyly tedy zahrnuty texty pochvalné, reportáže z předvolebních kampaní apod.). Nezapočítávají se slova, která jsou součástí názvu (např. ministerstvo spravedlnosti, sociální demokracie, náměstí Svobody), názvy ideologií, které daná strana vyznává, a případy, kdy jde o terminus technicus (např. autorská práva).

Analýza – Milan Petrák, září 2020

Celý text naleznete v PDF pod odkazem níže.

PDF ke stažení