Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ ANALÝZY

23. 2. 2024

Jaké jsou potenciální cesty pro vstup Ukrajiny do EU? Policy brief zdůrazňuje koncept „postupné integrace“, který umožňuje Ukrajině postupně získávat výhody členství v souladu s nezbytnými reformami a standardy. Agrese Ruska vůči Ukrajině komplikuje její snahy o vstup jak do EU, tak do NATO. Získání členství v těchto institucích je výzvou, která vyžaduje souhlas všech členských států. Pro Ukrajinu by tento proces mohl být složitější než vstup do NATO, vzhledem k rozsáhlým dopadům na EU.

Hlavní body policy briefu:

  • Kritické faktory, které ovlivňují integraci východní Evropy, jsou především podpora reforem EU, stanovení jasného plánu a realistických očekávání pro proces a také finanční podpora Ukrajiny.
  • Začlenění země tak velké jako je Ukrajina, by významně změnilo finanční  a klíčové politiky EU.
  • Byla zdůrazněna také role zemí bývalého sovětského bloku jako prostředníků a možných vzorů a potřeba jasného časového plánu pro rozšíření Unie.

Text je v anglickém jazyce. 

Policy brief – Karel Sál, únor 2024

Celý text v PDF naleznete pod odkazem níže

PDF ke stažení