Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ ANALÝZY

9. 7. 2019

Evropou obchází strašidlo, strašidlo automatizace. Většina ekonomik kontinentu i planety se dnes klepe před nástupem umělé inteligence a robotizace. Češi ale dali světu slovo robot a také se jich nebojí. Podle exkluzivního průzkumu, který pro Institut pro politiku a společnost zpracovala společnost Behavio,[1] jen 12 procent zaměstnanců v ČR se bojí, že kvůli robotizaci přijdou o práci. Naopak vůbec z toho nemá obavy plných 53 procent a většinou vidí nastupující trendy hlavně jako šanci, jak nahradit těžkou a monotónní práci. Mimořádně nízká nezaměstnanost a sebevědomí zaměstnanců prokazuje i to, že přesně polovina odpověděla, že pokud je nahradí stroj, nebo program, najdou si bez problémů novou pozici. Polovina lidí tak má z robotizace pozitivní pocit, či se na ni přímo těší, naopak silnou negativní emoci má jen 6 procent Čechů.


Zdroj obrázku: Pixabay.com

Klíčové pro úspěch české, evropské i dalších ekonomik tak je, jak zvládnou právě digitální transformaci ekonomiky v několika příštích letech a zásadní roli v tom bude hrát vzdělání a rekvalifikace pracovní síly. I na základě uvedeného průzkumu lze konstatovat, že mimořádně důležitá bude v tomto ohledu spolupráce státu s firmami.

Česko má přitom nejnižší nezaměstnanost v Evropě a zároveň řeší nepříliš příznivý demografický vývoj. Proto by mělo podpořit co nejrychlejší automatizaci. ČR se potřebuje posunout k vyšším platům a více kvalifikovaným místům, ale tržně, ne umělým zvyšováním. Našim firmám dnes zoufale chybí zaměstnanci, jsme historicky jedna z nejprůmyslovějších zemí Evropy, roboti už dávno v našich továrnách jsou a potřebujeme jich ještě více. Nepřinášejí žádnou nezaměstnanost, ale naopak rozšiřování výroby, a právě lépe placené pozice. Manuální rutinní práci už dnes stejně dělají pro firmy agenturní zaměstnanci. Není třeba dovážet nekvalifikovanou pracovní sílu, se kterou si za pár let nebude nikdo vědět rady. Není třeba otevírat dveře ekonomické migraci jen proto, že v ekonomice chybí levné ruce. Naopak, česká vláda chce být do roku 2030 jedním z inovačních lídrů Evropy[2] a potřebujeme pro to ty nejlepší mozky z domova i ze zahraničí. Automatizace je proto obrovská příležitost, cesta k posunu celé ekonomiky, a proto jí je třeba vyjít vstříc. Do předsednictví EU v roce 2022 si Česko vytklo za cíl stát se v přeneseném smyslu zemí robotů.[3]

[1] Sběr dat 16.-20. dubna 2019, 1 000 lidí, reprezentativní vzorek online populace zaměstnanců ČR

[2] Inovační strategie ČR 2019–2030

[3] Národní strategie umělé inteligence v ČR

Policy Brief – Jan Klesla, červenec 2019

Celý text naleznete v PDF pod odkazem níže.

PDF ke stažení