Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ ANALÝZY

13. 2. 2020

Spojené království oficiálně opustilo Unii o půlnoci středoevropského času (tj. v 23:00 londýnského času) v pátek 31. ledna 2020. Tímto okamžikem se spustilo tzv. přechodné období, jehož ukončení je stanoveno na 31. prosince 2020. Zatímco Unie zůstává otevřena jeho případnému prodloužení, Londýn takovou možnost striktně vylučuje. Unijním vyjednavačem pro budoucí vztahy EU s UK je Francouz Michel Barnier, který byl od roku 2016 hlavním vyjednavačem Unie pro jednání s britskou vládou o vystoupení Spojeného království z EU. Ten představil 3. února 2020 mandát Unie pro vyjednávání dalších vztahů mezi Unií a Británií.

Předpokládané partnerství by mělo být dle EU vyjednáno v rámci jediného balíčku, který by měl obsahovat tři hlavní složky: 1) obecná ujednání (včetně ustanovení o základních hodnotách, zásadách a správě); 2) hospodářská opatření (včetně ustanovení o obchodu a zárukách rovných podmínek); 3) bezpečnostní opatření (včetně ustanovení o vymáhání práva a soudní spolupráci v trestních věcech, a dále o zahraniční politice, bezpečnosti a obraně). Mandát výslovně předpokládá rozhodovací a právní autonomii EU i UK.

Naopak záměr premiéra Johnsona je uzavřít řadu dohod včetně sektorových. Britská vláda by chtěla s Unií uzavřít obchodní dohodu podobnou, jako má s Unií Kanada (tzv. CETA). Británie však odmítá harmonizovat britskou národní legislativu s evropskou, což bude celé vyjednávání komplikovat.

Policy Paper – Institut pro politiku a společnost, únor 2020

Celý text naleznete v PDF pod odkazem níže.

PDF ke stažení