Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ ANALÝZY

9. 12. 2020

Pandemie Covid-19 se stala pro dezinformátory další příležitostí, jak vydělat na důvěřivých a snadno manipulovatelných lidech. Obchodníci se lží šíří řadu falešných zpráv o koronaviru – například, že je uměle vytvořenou biologickou zbraní určenou k vyhubení lidstva, nebo že pandemie neexistuje a vše je tzv. operace pod falešnou vlajkou, která má zamaskovat migraci do Evropy či útok na Rusko.

Další dezinformace tvrdí, že virus je přenášen sítěmi 5G, varují před čipováním skrze vakcíny a testovací tyčinky či před infikovanými testy. Zpochybňovány jsou rovněž počty nakažených a vytíženost nemocnic. Jednotícím prvkem je heslo „všechno je jinak“.

Policy paper na konkrétních příkladech rozebírá tři typy „covidových“ dezinformátorů (etablované dezinformační weby, nově vzniklé projekty, tzv. aktivisty) a rovněž předkládá doporučení, jak jednotlivým hrozbám čelit.

Policy Paper – Roman Máca, prosinec 2020

Celý text naleznete v PDF pod odkazem níže.

PDF ke stažení