Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ ANALÝZY

16. 2. 2021

Po nevídaném roce 2020 se obyvatelé nejen euroatlantického prostoru dívají do budoucnosti v obavách a nejistotě. Pro mnohé Američany a Evropany však nový rok a změna na pozici amerického prezidenta znamená i jistou úlevu. V politickém a akademickém prostředí zavládl optimismus a svitla naděje, že s příchodem prezidenta Bidena bude započata nová éra evropsko-amerických vztahů a dojde ke zpevnění pošramocené transatlantické vazby.

Policy Paper Josephine D’Urso analyzuje napjaté evropsko-americké vztahy a hodnotí, jakou úlohu v jejich narušení sehrála administrativa Donalda Trumpa. Dále předvídá, jaké budou klíčové body spolupráce mezi USA a EU a jaké budou hlavní oblasti rozporu. Zabývá se změnou politiky USA ohledně ochrany klimatu, analyzuje možný vývoj společných snah EU a USA na Blízkém východě a klade důraz na okolnosti návratu USA k tzv. Íránské jaderné dohodě (JCPOA). Popisovány jsou odlišné přístupy USA a EU k Číně, zejména pak důsledky, které přinese podepsání investiční dohody mezi Čínou a Evropskou unií. Kriticky jsou hodnoceny dopady této dohody zejména na oblast ochrany lidských práv, která bude pro novou americkou administrativu stěžejním tématem. V rámci analýzy transatlantické spolupráce se paper neopomíná zmínit o nutnosti reformy Severoatlantické aliance (NATO) a vlivu, který na ní Biden bude mít.

Policy Paper – Josephine D’Urso, únor 2021

Celý text naleznete v PDF pod odkazem níže.

PDF ke stažení