Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ ANALÝZY

11. 1. 2022

Do více než sedm let trvající války Ruska proti Ukrajině se na straně tzv. separatistů intenzivně zapojily zhruba tři desítky českých občanů a cizinců s trvalým pobytem v České republice. Z nich se polovina účastnila přímo bojových akcí. Ostatní tzv. separatistické struktury podporovali finančně, náborem nových bojovníků (přesněji kombatantů) a zprostředkováním jejich cesty na Donbas nebo byli významnou součástí informačních operací a propagandy. Za jejich činnost jim podle českých zákonů hrozí vysoké tresty. V současnosti již byly vyneseny rozsudky nad osmi osobami (tři z nich zatím nepravomocné) a další budou evidentně následovat.

Text se zaměřuje na jednotlivé osoby, popisuje jejich specifika a motivaci odcestovat do války. Vzhledem k možné opětovné eskalaci konfliktu, jsou na základě předchozích zkušeností identifikovány oblasti, které lze považovat za rizikové s potenciálem opětovné rekrutace.

Policy Paper – Roman Máca, leden 2022

Celý text naleznete v PDF pod odkazem níže.

PDF ke stažení