Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ ANALÝZY

10. 1. 2023

Půl roku v čele Evropy uteklo jako voda. Objektivně řečeno nebylo to zrovna nejjednodušších 6 měsíců, kterými státy EU procházely. Z původních plánů pro trojlístek předsedajících zemí (Francie, Česká republika a Švédsko) toho příliš nezbylo. Témata jako „ochrana občanů a jejich svobod“ či „prosazování evropských zájmů a hodnot ve světě“ musely ustoupit realitě války, která téměř rok ovlivňuje evropskou i českou politiku více, než bychom si všichni přáli.

Putinova genocidní válka změnila všechno. Pocit relativního bezpečí. Ekonomický model postavený na západních technologiích a levných ruských surovinách. V neposlední řadě i chápání Ruska jako sice svérázného, ale důležitého partnera pro mezinárodní bezpečnost. Tohle všechno je minulost a Česká republika na 6 měsíců měla výjimečnou šanci udávat nový směr, kterým se Evropská unie vydá. A jak jsme obstáli? Lakonicky shrnuto: Lépe než minule, ale na jedničku s hvězdičkou to rozhodně není.

Komentář – Karel Sál, leden 2023

Celý text naleznete v PDF pod odkazem níže.

PDF ke stažení