Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ ANALÝZY

20. 3. 2020

Křivky narůstajících počtů případů nakažených virem SARS-Cov-2 způsobujícím onemocnění Covid-19 ukazují zajímavá zjištění. Zatímco všechny evropské státy (Itálie, Španělsko, Francie, Německo a Velká Británie) sledují křivku Číny, kdy se od 100. potvrzeného případu infekce počet nakažených ztrojnásobí každý třetí den, některé oblasti Asie se této trajektorii vymykají. Jedná se zejména o Jižní Koreu, Hongkong, Singapur a Japonsko. Přitom tyto státy a území jsou geograficky exponovány epicentru nákazy na pevninské Číně a vyskytují se v nich hustě zalidněné mnohamiliónové aglomerace, kde by šíření viru kapénkovou cestou mělo být snadné.

Příčiny tohoto stavu jsou určitě mnohé. Bezpochyby zde hraje svoji roli zkušenost s šířením infekce SARS v nedávné době, rychlé uzavření hranic a přílivu osob z Číny, ukázněnost a disciplinovanost obyvatel těchto zemí vůči svému okolí nebo masivní testování a sledování (tzv. trasování) nakažených osob pomocí digitální stopy a jejich dokonalá následná izolace. V neposlední řadě zde ale hraje roli i rozšíření nástrojů elektronického zdravotnictví, zejména elektronizace lékařských záznamů, vysoká elektronická zdravotní gramotnost populace a rozšířené nástroje telemedicíny a zdravotní datové analytiky za použití populačních velkých dat (tzv. big data). Je to oblast, ve které Česká republika enormně zaostává a teprve v letošním roce, kdy nás rovněž zasáhla epidemie Covid-19, jsme měli projednávat a přijímat první ucelený zákon o elektronizaci zdravotnictví.

Policy Brief – Tomáš Doležal, březen 2020

Celý text naleznete v PDF pod odkazem níže.

PDF ke stažení