Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ ANALÝZY

25. 6. 2019

Mezi hlavní cíle Partnerství EU-Afrika dlouhodobě patří posílení politického dialogu mezi EU a Afrikou a rozšíření spolupráce na globální témata jako je ochrana klimatu, migrace či mír a bezpečnost. Partnerství je zároveň tzv. people-centered, tedy zaměřené na dosahování výsledků s přímým dopadem na zlepšení života Afričanů i Evropanů. K tomu patří v první řadě stabilita a bezpečnost, dobré vládnutí, podpora demokracie či dodržování základních lidsko-právních principů, které jsou klíčové pro efektivní chod státu. Tyto hodnoty proto patří mezi prioritní oblasti spolupráce a jsou pevně integrovány do jednotlivých akčních plánů Společné strategie Afrika-EU.

 

 

Zmíněné priority jednoznačně stvrdil poslední summit Partnerství v Abidjanu (Pobřeží slonoviny) v roce 2017. Lídři Africké i Evropské unie se na něm shodli na 4 pilířích spolupráce, mezi nimiž nechybí posilování odolnosti, udržování míru, posilování bezpečnosti a zvyšování kvality vládnutí. Všechny zmíněné aspekty jsou vzájemně provázané a bez jejich úspěšného naplňování není možné dosáhnout ani dalších cílů Partnerství jako je udržitelný rozvoj a prosperita.

První část tohoto policy paperu proto nabízí základní přehled o stavu vládnutí a demokracie v Africe. Následuje představení role dobrého vládnutí ve vnějších politikách EU, na které navazuje sada 13 doporučení doplněných o tzv. lessons learned, tedy ponaučení a příklady dobré praxe.

Policy Paper – Vojtěch Šmolík, červen 2019

Celý text naleznete v PDF pod odkazem níže.

PDF ke stažení