Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ ANALÝZY

13. 10. 2020

Současná pandemie je bezprecedentní globální krize, která ovlivnila téměř všechny aspekty naší společnosti. O krátkodobých a dlouhodobých dopadech na náš každodenní život a ekonomiku toho bylo napsáno mnoho, ale nesmíme zapomínat na bezpečnostní a obrannou dimenzi. Armády poskytují během pandemie velkou škálu podpory v podobě provizorních nemocnic, zdravotního vybavení, expertízy, transportu pacientů, logistiky atd. Tato pomoc má a měla velmi důležitý význam. Současně je potřeba konat rychle, profesionálně a zodpovědně jak na národní, tak na mezinárodní úrovni.

Ekonomická krize způsobená koronavirem by mohla velmi citelně zasáhnout obranné rozpočty zemí NATO. Finanční krize z roku 2008, která uštědřila financím na obranu velmi tvrdý úder, nám může posloužit jako vodítko, co můžeme čekat a jak máme či nemáme reagovat. Nicméně současná krize je odlišná. Za prvé, očekává se, že finanční dopad bude mnohem větší. Za druhé, nynější bezpečnostní prostředí v Evropě je mnohem náročnější než v roce 2008.

Země NATO před sebou budou mít těžké rozhodování, neboť na jedné straně je stále měnící se bezpečnostní prostředí a na druhé straně jsou státní rozpočty dostávající se pod tlak kvůli dopadům COVID-19.

Policy Paper – Adam Voborník, říjen 2020

Celý text naleznete v PDF pod odkazem níže.

PDF ke stažení