Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ ANALÝZY

2. 4. 2024

Od celorepublikové stávky škol uplynuly víc než tři měsíce a na první pohled se zdá, že ministr školství Mikuláš Bek nelenil. Absolvoval řadu schůzek s odbory, zástupci škol a v neposlední řadě i se studenty a učiteli. A vypadá to, že co si předsevzal – a sice zvýšit rozpočet kapitoly o miliardy korun – se mu nakonec podařilo. Snížení počtu proplácených hodin ze státního rozpočtu by razantně omezilo existenci malých škol a malotřídek. Vláda proto nakonec ustoupila tlaku a počet proplácených hodin v malých školách zůstane beze změny.

Hlavní body analýzy:

  • Z listopadové stávky škol vyplynuly dva palčivé problémy: financování nepedagogických pracovníků a nedostatečný přísun peněz do konkrétních škol po celém Česku.
  • Stát musí nutně řešit podfinancování skupiny nepedagogických pracovníků. A musí zajistit i to, aby školy měly na jejich výplaty dost peněz. Navíc odbory hrozí dalšími protestními akcemi.
  • Ministr Bek musí čelit kritice nejen od opozice, ale musí se vypořádat i s výtkami od koaličních partnerů. Ve vládě tak působí jako jeden z nejslabších členů.

Analýza – Irena Krcháková, duben 2024

Celý text naleznete v PDF pod odkazem níže

PDF ke stažení