Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ ANALÝZY

31. 1. 2023

Ekonomika Ukrajiny se v roce 2022 propadla o 30,4 procenta. Jde o největší ztrátu od doby, kdy země v roce 1991 získala nezávislost na Sovětském svazu. Míra inflace v roce 2022 podle oficiálních údajů činila 26,6 %. Ukrajina se nachází ve stavu, kdy je závislá na zahraniční vojenské, materiální, ale i finanční pomoci. Výkon ekonomiky silně ovlivňují i útoky na kritickou infrastrukturu, u kterých platí pravidlo, že bez energie není práce.

Ukrajinská ekonomika si vedla podobně jako obrana celé země, kdy se předpokládalo, že do několika dnů zkolabuje, ale tato premisa se nenaplnila. Kolaps odvrátila nejen ukrajinská houževnatost a odhodlání, ale zásadní měrou i pomoc mezinárodních partnerů.

Policy Brief – Roman Máca, leden 2023

Celý text naleznete v PDF pod odkazem níže.

PDF ke stažení