Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ ANALÝZY

6. 9. 2022

S končící dobou pronájmu švédských letounů Saab JAS-39 Gripen vyvstává otázka, jakými a kolika stroji je nahradit. To vše přichází ve světle ruské války proti Ukrajině, kterou doprovází tlak na intenzivnější a rozsáhlejší budování armády, což bude stát nemalé peníze. Děje se tak ale za situace, kdy čelíme značné ekonomické krizi, která negativně dopadá na veřejné finance. Text diskutuje jednotlivé okolnosti nákupu nových letounů pro Armádu České republiky.

Zastánci nákupu F-35 zdůrazňují nejen nejmodernější špičkovou technologii, ale i symboliku nákupu ve vztahu našeho spojenectví se Spojenými státy a Západem jako takovým. Kritické hlasy poukazují na vysokou pořizovací cenu a na náklady spojené s provozem těchto ultramoderních letounů v ekonomicky velmi nejisté době.

Policy Paper – Jan Rovenský, září 2022

Celý text naleznete v PDF pod odkazem níže.

PDF ke stažení