Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ ANALÝZY

18. 3. 2020

Téma epidemie koronaviru v poslední době plní přední stránky médií v Česku i ve světě. Příležitost cítí i dezinformátoři snažící se přesvědčit veřejnost, že „všechno je jinak“ a vir je biologickou zbraní z dílny tajných spolků a má být použit k likvidaci lidstva nebo že epidemie neexistuje a jedná se o „operaci pod falešnou vlajkou“, která má zamaskovat válku proti občanům a proti Rusku.

Stranou nezůstávají ani tzv. dezinformační šmejdi, jejichž obchodním modelem je šíření falešných zpráv. Se zájmem o téma tak stoupá i návštěvnost jejich webů a tím i příjem z reklamy na nich umístěné.

Dezinformační platformy také rády poskytují prostor pro publikaci článků různých konspiračních teoretiků či anonymů, kteří skrze ně šíří falešné zprávy. Pro obě strany (obchodník s dezinformacemi – konspirátor) je tak spolupráce výhodná.

V článku se zaměříme na konkrétní příklady falešných zpráv o koronaviru kolující na českém internetu včetně jejich autorů a samotných platforem. Zmíníme i „lidová moudra“ kolující zejména na sociálních sítích.

Policy Brief – Roman Máca, březen 2020

Celý text naleznete v PDF pod odkazem níže.

PDF ke stažení