Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ ANALÝZY

22. 11. 2022

Česká ekonomika čelí vysoké inflaci. Ta má původ v prudkém růstu cen dovážených surovin a materiálů, které na světových trzích výrazně zdražují. Současný stupeň vývoje inflace je také „poháněn“ inflačními očekáváními. Ekonomické subjekty dnes v atmosféře trvalého růstu cen žijí v atmosféře inflačního očekávání. Přitom sami k růstu inflace svými rozhodnutími přispívají.

Zlomit inflační očekávání je jednou ze zásadních podmínek, jak zmírnit dynamiku inflace. Spoléhat na to, že inflace sama od sebe odejde, aniž by se muselo do tržní situace zasahovat, je nebezpečná iluze, které podléhá česká vláda. Opírat se jen o nepřímé nástroje, především na regulaci cenového vývoje pomocí úrokových sazeb centrální banky, je neúčinné.

Policy Paper – Jaroslav Ungerman, listopad 2022

Celý text naleznete v PDF pod odkazem níže.

PDF ke stažení