Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ ANALÝZY

22. 9. 2020

Méně známá než Visegrádská čtyřka, ale svojí ambiciózností překonává cokoliv, co signatářské země dosud naplánovaly – Iniciativa Trojmoří. Dohoda, která má po ekonomické a politické stránce zcela proměnit region střední a východní Evropy, byla uzavřena v roce 2015 a sdružuje 12 signatářských zemí EU s téměř 112 miliony obyvatel (Bulharsko, Česko, Estonsko, Chorvatsko, Litvu, Lotyšsko, Maďarsko, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko).

Trojmoří má velké plány v dopravní a energetické infrastruktuře a má pomoci integraci středu a východu EU se západem. Společný postup kromě nadšení vyvolává také otázky, zda se nepromění v koalici států stojící proti západní Evropě. Obavy má rozptýlit zapojení dvou pozorovatelů, a to Evropské unie a Německa. V roce 2019 lídři jednotlivých států podpořili vznik investičního fondu, který má být zdrojem pro financování projektů. Přispívat do něj chtějí i USA.

V tomto textu se zaměříme na priority, které by měla Česká republika zastávat v rámci Iniciativy Trojmoří. Jaký by měl být český příspěvek do vytvářeného fondu? A jaký dopad bude mít Iniciativa na vztahy v rámci EU?

Policy Brief – Karel Sál, září 2020

Celý text naleznete v PDF pod odkazem níže.

PDF ke stažení