Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ ANALÝZY

10. 5. 2022

Česká republika se dlouhodobě potýká s nedostatkem pracovních sil, který navíc prohlubuje demografický vývoj a stárnutí obyvatelstva. České firmy tak do značné míry spoléhají na pracovníky ze zahraničí. Situaci navíc zkomplikovala ruská invaze na Ukrajinu. Problém nastává i z hlediska struktury absolventů, kdy je méně studentů technických oborů.

Volání po dovozu 30 nebo dokonce 50 tisíc pracovních sil ročně je bohužel snahou pokračovat v rozvoji naší ekonomiky stejnou cestou jako dosud. Namísto dovozu potřebujeme zvýšit výkonnost průmyslu, zvýšit jeho finalitu, zrychlit jeho inovační aktivity, vytvářet nová technická řešení, orientovat ho na úspory pracovních sil cestou automatizace a robotizace a nebýt pouze subdodavateli.

Policy Paper – Jaroslav Ungerman, květen 2022

Celý text naleznete v PDF pod odkazem níže.

PDF ke stažení