Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ ANALÝZY

5. 11. 2023

Ještě 3. července 2022 ministr kultury Martin Baxa (ODS) v nedělní debatě ČT ujišťoval veřejnost, že Fialova vláda nechce zvyšovat koncesionářské poplatky. Avšak v září 2023 už je všechno jinak. Na tiskové konferenci k chystané novele zákona o České televizi a Českém rozhlasu a zákona o rozhlasových a televizních poplatcích sdělil, že počínaje rokem 2025 se koncesionářské poplatky mají zvýšit o 25 Kč za televizi a 10 Kč za rozhlas a zároveň se rozšířit i o majitele chytrých telefonů a počítačů, kteří sledují nebo poslouchají vysílání prostřednictvím internetu. Celkově by se tak platilo 160 Kč za ČT a 55 Kč za ČRo. Hnutí ANO v reakci na tento záměr uvedlo, že by koncesionářské poplatky zrušilo a veřejnoprávní média začalo financovat z rozpočtu.

Je však v dnešní době, kdy Fialova vláda tvrdí, že je třeba šetřit, zvyšování koncesionářských poplatků ospravedlnitelné? Nakolik jde o snahu pětikoalice si pojistit loajalitu veřejnoprávních médií? Nebylo by lepší prosadit jinou formu financování například z rozpočtu? Tato studie si klade za cíl odpovědět na tyto a další otázky.

Analýza – Jan Rovenský, listopad 2023

Celý text naleznete v PDF pod odkazem níže

PDF ke stažení