Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ ANALÝZY

3. 5. 2022

Změna zákona a umožnění volit korespondenčně na dálku patří mezi jedno z ožehavých témat české politiky. Zkušenosti ze světa totiž ukazují, že voliči ze zahraničí mohou být rozhodujícím jazýčkem na vahách. Návrh zákona nyní míří do Poslanecké sněmovny a očekává se dlouhá politická bitva. Text shrnuje, jak je problematika uchopena ve světě a rovněž i českou debatu. V závěru předkládá argumenty pro a proti zavedení volby na dálku včetně doporučení.

Z hlediska evropských zemí je Česko s absencí korespondenčního hlasování anomálie. Na druhou stranu například ve Francii šlo korespondenčně hlasovat do roku 1975, kdy to bylo kvůli podvodům zrušeno. Takto zásadní změna by neměla být prosazována „na sílu“, ale na základě širšího konsensu.

Policy Paper – Jan Rovenský, květen 2022

Celý text naleznete v PDF pod odkazem níže.

PDF ke stažení