Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ ANALÝZY

2. 6. 2020

Globální pandemie nového typu koronaviru se nevyhnula ani Africe. Ke konci května se na kontinentu nakazilo zhruba 150 tisíc osob, počet úmrtí přesáhl 4 tisíce. Dostupnost dat v Africe je ale omezená a nakažených tak může být podstatně více, než uvádí oficiální statistiky. Světová zdravotnická organizace odhaduje, že v příštích šesti měsících by Afrika mohla zaznamenat až 10 milionů nových nakažených, 300 tisíc Afričanů by pak mohlo přijít o život.

Šíření koronaviru je navíc v Africe nutné vnímat v jiných souvislostech než např. v Evropě. Africké ekonomiky jsou často závislé na produkci a exportu malého množství primárních komodit. Díky tomu jsou náchylnější k výkyvům, které ohrožují nejen ekonomický růst, ale i schopnost afrických vlád zajistit svým obyvatelům základní služby. Protože více než jedna třetina tamní populace stále žije pod hranicí chudoby, jedná se o velmi závažný problém, který prověří mj. úroveň vládnutí.

V Africe je navíc stále rozšířená tuberkulóza či HIV/AIDS, které představují pro potenciální pacienty s onemocněním COVID-19 velmi rizikové faktory. Vedle toho pandemie odhaluje dlouhodobé nedostatky v africkém zdravotnictví, jako jsou chybějící finanční prostředky a vybavení, nízká personální kapacita a nedostatečná infrastruktura.

Policy Paper – Vojtěch Šmolík, červen 2020

Celý text naleznete v PDF pod odkazem níže.

PDF ke stažení