Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ ANALÝZY

9. 7. 2024

Očekávané se stalo skutečností. V předčasných parlamentních volbách ve Velké Británii drtivě zvítězili opoziční labouristé vedení Keirem Starmerem, kteří získali pohodlnou většinu 411 z 650 mandátů. Dalšími vítězi jsou Liberální demokraté Eda Daveyho, jenž posílili z 11 na 71 křesel, v Severním Irsku zase slaví Sinn Féin. Naopak Toryové si odnáší nejhorší porážku za svojí téměř 200letou existenci. Podobně neslavně dopadla Skotská národní strana, která po sérii skandálů a změnách ve vedení přišla o 37 z původních 46 křesel. Nová Starmerova vláda to bude mít ve Westminsteru jednoduché, to ale neznamená, že v řešení dlouhodobých problémů Velké Británie uspěje a nadšení pro levici v Británii přetrvá až do příštích voleb.

Hlavní body analýzy:

  • Jasný vítězem jsou Labouristé a menší strany jako Liberální demokraté, Reform Party či Zelení. Labouristé posilovali ve všech koutech země a získali mimořádně silný mandát ke slibovaným reformám.
  • Konzervativní strana nyní zažívá něco jako srdeční zástavu. Za posledních téměř 200 let, kdy tato strana funguje ve Velké Británii, nebylo tak špatně. Hlavní problém konzervativců je nedostatek silných lídrů nepošpiněných skandály.
  • Británie stojí před problémy, které nespraví jedno volební období, ani silná většina Labouristů v parlamentu. Starmer má před sebou obrovskou výzvu, jak uklidnit veřejnost a ukázat, že vláda ví, co dělá. Současní Britové si to totiž ve velkém nemyslí.

Komentář – Karel Sál

Celý text naleznete v PDF pod odkazem níže.

PDF ke stažení