Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ ANALÝZY

11. 6. 2024

Emmanuel Macron se vrátil na půdu pařížské Sorbonny, aby přednesl svůj druhý klíčový projev o budoucnosti Evropy. Sedm let po svém prvním vystoupení čelí francouzský prezident zcela odlišné situaci na domácí i mezinárodní scéně. Macron volá po jednotě Evropy a samostatnosti v obraně a ekonomice. Jeho řeč by měla být vnímána spíše jako hozená rukavice evropským lídrům a snaha ovlivnit agendu budoucí Evropské komise než vzkaz francouzským voličům před volbami do Evropského parlamentu.

Hlavní body analýzy:

  • Macron zdůraznil potřebu evropské strategické autonomie a navýšení vojenských kapacit, včetně vytvoření Evropské vojenské akademie a síly rychlého nasazení.
  • Evropa musí posílit svou ekonomickou a energetickou nezávislost na Číně a Rusku a přestat spoléhat na americkou obranu.
  • Prezident upozornil, že budoucnost Evropy závisí na jejích vlastních rozhodnutích a naléhavě vyzval k jednotě a akci v době rostoucích globálních hrozeb.

Policy brief – Markéta Plesníková

Celý text naleznete v PDF pod odkazem níže.

 

PDF ke stažení