Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ ANALÝZY

17. 6. 2024

Letošní volby do Evropského parlamentu naznačily několik trendů týkajících se změny dynamiky na české politické scéně, které mohou hrát důležitou roli v podzimních volbách do krajských zastupitelstev a Senátu, a zejména do Poslanecké sněmovny příští rok. Výrazný nárůst účasti, úspěch opozičních stran, pokles podpory vládních uskupení a existenční problémy některých partají ukazují na významné změny, které brzy mohou přepsat politickou mapu v České republice.

Hlavní body analýzy:

  • Mobilizace voličů a úspěch opozice: vysoká účast a dobré výsledky opozičních stran jako je ANO, Stačilo!, Motoristé sobě a Přísaha, otevírají nové možnosti pro sestavování vlády po sněmovních volbách v roce 2025.
  • Pětikoalici a SPD dochází dech: evropské volby potvrdily ztrátu důvěry veřejnosti vůči vládním stranám, které dohání neplnění slibů a absence programu. Ukázalo se, že největší poražení jsou partaje prosazující radikální řešení ať v podání Pirátů, nebo SPD. SOCDEM pokračovala v trajektorii do politického zapomnění.
  • Uskupení si převážně udržely svá voličská jádra, jen Motoristé sobě s Přísahou získávali hlasy napříč spektrem. K eurovolbám i tak nepřišlo skoro 2,5 milionu lidí. Jejich hlasy budou v nadcházejících volbách klíčové.

Analýza – Jan Rovenský

Celý text naleznete v PDF pod odkazem níže.

PDF ke stažení