Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ ANALÝZY

6. 1. 2020

Mottem nové Evropské komise je posílení technologické neutrality/suverenity EU. Dle této vize nemá být evropský trh do budoucna závislý na dodávkách moderních technologií ze třetích zemí, typicky z Číny a USA. Evropská unie se má snažit posilovat evropské high-tech inovace a technologie a zajistit si tak silné postavení na globálním trhu. Evropská komise rovněž plánuje navrhnout novou regulaci v oblasti digitálních služeb (tzv. Digital Services Act). Tato má nahradit stávající směrnici o elektronickém obchodu a harmonizovat pravidla pro celou Evropskou unii. Předpis má také stanovit pravidla zabraňující šíření nevhodného a nezákonného obsahu.

Hlavními diskuzními okruhy tohoto kulatého stolu byly:

  • Jaká jsou rizika závislosti EU na importu technologií? Jakým způsobem by měla být vize posilování technologické neutrality/suverenity EU naplňována a jaké jsou reálné překážky?
  • Je rozšíření stávající směrnice eCommerce na nové subjekty (sociální sítě, cloudové služby, online reklamní služby apod.) žádoucí?
  • Jaký dopad na konkurenceschopnost evropských firem by mělo mít uzavírání se importu technologicky vyspělých služeb a produktů z třetích zemí světa?
  • Jaký mechanismus by mohl účinně bránit šíření nevhodného a nelegálního obsahu na online platformách?

Podkladový dokument a doporučení – Ondřej Malý, Roman Máca, prosinec 2019

Celý text podkladového dokumentu a doporučení naleznete v PDF pod odkazem níže.

PDF ke stažení