Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ ANALÝZY

8. 6. 2022

Pandemie covidu-19 a na ni navazující proměna mezinárodní bezpečnostní situace v důsledku ruské invaze na Ukrajinu ukázaly nejen propojenost globální ekonomiky, ale i křehkost a zranitelnost dodavatelských řetězců. Vytváření nových a podpoře stávajících stabilních, udržitelných a spolehlivých spojení má napomoci strategie Evropské unie (dále jen „EU“) s názvem Global Gateway (česky Globální brána). Ta má přispět k řešení nejnaléhavějších globálních výzev, od boje proti změně klimatu přes zdokonalení systémů zdravotní péče až po zvýšení konkurenceschopnosti a bezpečnosti globálních dodavatelských řetězců. Na implementaci strategie EU vyčlení pro období 2021–2027 až 300 miliard eur určených na investice po celém světě.

Partnerství v rámci Global Gateway se budou řídit zásadami demokratických hodnot a vysokých standardů, transparentnosti a řádné správy věcí veřejných, rovnoprávných partnerství, ekologickými a čistými technologiemi, bezpečností a stimulací investic soukromého sektoru. Implementace strategie rovněž zohlední potřeby partnerských zemí a zajistí trvalý přínos pro místní komunity. To ve výsledku přináší i další příležitosti pro investice a pro zachování konkurenceschopnosti soukromého sektoru členských států Evropské unie.

Podkladový dokument a doporučení – Roman Máca, Jan Rovenský, Karel Sál, Šárka Shoup, květen 2022

Celý text podkladového dokumentu a doporučení naleznete v PDF pod odkazem níže.

PDF ke stažení