Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ ANALÝZY

15. 1. 2024

Poslední průzkumy veřejného mínění ukazují, že podpora vlády vedené Petrem Fialou výrazně klesá. Důvody jsou různé: od nesplněných předvolebních slibů, přes chaotickou komunikaci až po nekoncepční přístup a nízkou výkonnost vládních činitelů, což nejenže oslabuje popularitu samotného kabinetu, ale také erodují důvěru veřejnosti v politiku jako celek. Jelikož se ODS vzdaluje od tradiční konzervativní pravice směrem k liberálně progresivnímu centru, vyvstává otázka, zda se v České republice otevírá prostor pro vznik nové politické strany, která by mohla vyplnit prázdné místo na politické pravici.

Hlavní body analýzy:

  • Nespokojenost s politickou situací a rekordní nedůvěra ve vládu se logicky podepisuje na volebních preferencích.
  • Tradiční strany budou nejspíš dlouho upozaděny a ve veřejném prostoru se spekuluje o vzniku nového subjektu, pro vznik nové partaje se nachází prostor na politické pravici.
  • Klíčové bude, jak si poradí případný nový subjekt s konkurencí, jak atraktivní a přesvědčivý bude jejich program a zejména, jaké osobnosti ho podpoří.

Analýza – Jan Rovenský, leden 2024

Celý text naleznete v PDF pod odkazem níže

PDF ke stažení