Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ ANALÝZY

4. 2. 2024

Více o události

V české zahraniční politice je jen málo oblastí, na kterých se shodne drtivá většina populace i politická reprezentace. Výjimku tvoří právě vztah k Izraeli. Česká republika od roku 1989 pevně stojí za svým spojencem a v současnosti je tuzemská diplomacie jedním z mála členských států EU, která důsledně podporuje Izrael na mezinárodním poli. Dnešní analýza přináší přehled vývoje česko-izraelských vztahů, jejich zásadní historické mezníky a přibližuje tak okolnosti současného postavení k válce na Blízkém východě.

Hlavní body analýzy:

  • Vzhledem k událostem v Evropě v první polovině 20. století je vztah Čechů k Izraelcům velmi specifický. Dobré vztahy mají svůj základ v raném středověku.
  • Již období první republiky bylo pro židovskou populaci příležitostí k sebeurčení. Československo bylo první demokratickou zemí na světě, která Židům přiznala osobní i kolektivní práva.
  • Česká veřejnost přijala zprávy o největším koordinovaném útoku na židovskou komunitu
    od druhé světové války se zděšením a potvrdila dosavadní přesvědčení značné části české společnosti, že Izrael dlouhodobě čelí snahám o kompletní zničení.

Analýza – Karel Sál, únor 2024

Celý text naleznete v PDF pod odkazem níže

PDF ke stažení