Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ ANALÝZY

21. 4. 2020

Kulaté výročí narození českého krále, vizionáře a obratného politika se blíží. Dne 23. dubna 2020 uplyne 600 let od narození Jiřího z Kunštátu a Poděbrad (23. dubna 1420–22. března 1471). Jediný český král stavovského původu zanechal myšlenku, která se naplnila až o půl tisíciletí později – Evropu, která spolupracuje a své spory řeší u jednacího stolu.

Do dějin Jiří z Poděbrad vstupuje jako vizionář. Roku 1462 vysílá poselstvo vedené královým poradcem Antoniem Marinim, který má za úkol objet všechny důležité evropské panovnické dvory s radikální myšlenkou multilaterální spolupráce. Dohoda o míru veškerého křesťanstva (Tractatus pacis toti Christianitati fiendae) má zajistit vznik univerzální mírové organizace, která bude řešit konflikty konsenzuální cestou. Základem smlouvy o 23 artikulách je svrchovanost jednotlivých států, zásada nevměšování a řešení konfliktů před speciálním soudním tribunálem. Návrh obsahuje i jisté regionální aspekty a překonává rozdrobenost jednotlivých území slučováním do větších politických celků jako např. „Itálie“ či „Germánie“, které mají působit jako autonomní jednotky s právem jednoho hlasu. Celým dokumentem se nápadně line touha o přenesení těžiště evropské politiky z Říma do Paříže.

Glosa – Karel Sál, duben 2020

Celý text naleznete v PDF pod odkazem níže.

PDF ke stažení