Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ ANALÝZY

8. 1. 2024

V České republice přibývá vysokoškoláků. Ani samotný trend však nestačí dohánět průměr zemí OECD, který je značně vyšší. Analýza potvrzuje, že nejvyšší dosažené vzdělání přímo koreluje s průměrnými mzdami. Značná část absolventů dle šetření přitom nepotřebuje dané vzdělání na výkon své stávající práce. Stát by měl efektivně vynakládat prostředky a současně by se měl více věnovat podpoře vybraných oborů, které odpovídají požadavkům trhu práce.

Hlavní body analýzy:
• Studium a vzdělané obyvatelstvo má podle expertů klíčový význam pro ekonomický růst.
• S výší dosaženého vzdělání koreluje i celkový příjem absolventa: životní úroveň vzdělaných lidí je téměř dvojnásobná oproti úrovni studentů středních škol bez maturity.
• Vysokoškolské vzdělání má mnohem širší vliv na celé společenství než na individuální prospěch a je klíčovým faktorem pro budování udržitelné, inovativní a sociálně stabilní společnosti.

Analýza – Jan Bouček, leden 2024

Celý text naleznete v PDF pod odkazem níže

PDF ke stažení