Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ ANALÝZY

11. 3. 2024

V Evropě nenajdeme podobný pseudostát, který by bez mezinárodního uznání dokázal přežívat více než 30 let po rozpadu Sovětského svazu. Podněstří, původně součást Moldavské socialistické republiky, dnes defacto Ruskem okupované území, dlouho hledalo způsob, jak obhájit svoji existenci proti oprávněným nárokům Moldavska. Vzhledem k válce na Ukrajině a napjatým vztahům s Kišiněvem se představitelé tohoto socialistického skanzenu na konci února rozhodli připojit k Rusku. Co to bude znamenat pro obyvatele Podněstří a Moldavska? Jak se tento krok projeví v rámci současné Rusko-ukrajinské války? Na tyto a další otázky odpovídá dnešní analýza.

Hlavní body analýzy:

• Po řadě historických událostech a válečném konfliktu s Moldavskem došlo v oblasti k vytvoření de facto nezávislého státu, který není mezinárodně uznávaný a závislý na podpoře Ruska.
• Podněstří je v současné době považováno za okupované moldavské území s podporou Ruska.
• Válka na Ukrajině významně ovlivnila jeho postavení a vztahy s Moldavskem a Ukrajinou, přičemž ekonomika regionu je pod silným tlakem.

Analýza – Karel Sál, březen 2023

Celý text najdete v PDF pod odkazem níže

PDF ke stažení