Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ ANALÝZY

19. 7. 2022

Zhruba za půl roku se budou konat příští prezidentské volby. Z nich vzejde druhý přímou volbou zvolený prezident České republiky. Tento způsob volby v kombinaci s kontroverzními kroky jednotlivých prezidentů pravidelně otevírá debatu o pravomocích prezidenta. Text nahlíží na konkrétní pravomoci ve vtahu k ústavě a rozebírá specifické případy z minulosti. Závěrem se snaží odpovědět na otázku, zda pravomoci prezidenta omezit či neomezit.

Nepřímo volený prezident byl bytostně svázán s naprosto suverénní Poslaneckou sněmovnou. Přímá volba hlavy státu vytvořila mocenský protipól přímo volenému parlamentu. V současnosti se jeví jako problematické omezovat volební právo občanům, když už bylo jednou rozšířeno.

Policy Paper – Jan Rovenský, červenec 2022

Celý text naleznete v PDF pod odkazem níže.

PDF ke stažení