Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ ANALÝZY

20. 9. 2022

Praha je mezi českými obcemi unikát. Je největší, nejbohatší, organizačně nejsložitější a má samostatný článek v Ústavě o tom, že je hlavním městem. V metropoli se také konají velmi složité komunální volby. Podobně jako u jiných statutárních měst totiž volby probíhají nejen na magistrát, ale také do každé městské části zvlášť a těch má Praha celkem 57.

Magistrátní volby tak rozsahem hravě strčí do kapsy parlamentní volby menších států EU (např. Malty či Estonska) a k tomu připočítejme 57 menších lokálních utkání. A ani tady není situace moc přehledná. Jednotlivé části se totiž od sebe hodně liší. Největší městská část Praha 4, která v roce 2018 měla registrovaných 96 394 voličů, připomíná velké krajské město (větší než Liberec), oproti tomu taková Praha-Nedvězí se 241 voliči je typická vesnice, kde do volebního klání jde pouze jedno sdružení nezávislých kandidátů, a to následně vítězí s pěknými 100 % hlasů. K tomu připočítejme nepřehledný volební systém a souběžně probíhající senátní volby. Ve výsledku máme situaci, ve které se horko těžko vyznají nejlepší čeští politologové. Průměrný volič je rád, že si nesplete hlasovací lístek do komunálních a senátních voleb, či že nezakřížkuje více kandidátů, než je počet přidělovaných křesel, natož aby uvažoval o nějakém strategickém hlasování.

Komentář – Karel Sál, září 2022

Celý text naleznete v PDF pod odkazem níže.

PDF ke stažení