Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ ANALÝZY

2. 5. 2023

Maastrichtská kritéria stanovují minimální požadavky pro přijetí kandidátské země do eurozóny. Existence těchto kritérií souvisí s potřebou udržovat stabilitu a sladěnost jednotlivých ekonomik. Rozlišujeme čtyři hlavní kritéria, a to cenové stability, stavu veřejných financí, konvergence úrokových sazeb a účasti v mechanismu směnných kurzů ERM II. Lze predikovat, že z těchto pravidel bude v roce 2023 plněno pouze kritérium stavu veřejných financí související s veřejným dluhem.

Klíčové body:

  • Česká republika v roce 2022 a 2023 měla rekordní míru inflace a podle predikcí nedosáhne inflačního cíle ČNB ani v roce 2023. ČR neplnila kritéria cenové stability v loňském roce a stejně tak je nesplní ani letos.
  • V roce 2023 nebude Česká republika podle předpokladů splňovat referenční hodnotu konvergenčního kritéria z důvodu překročení 3% pravidla salda vládních institucí.
  • V roce 2022 Česká republika nesplnila kritérium konvergence úrokových sazeb, což pravděpodobně potrvá i v roce 2023, a to kvůli negativnímu diferenciálu mezi sazbami Evropské centrální banky a České národní banky.
  • Hypotetická centrální parita mezi korunou a eurem pro případný vstup ČR do eurozóny nebude podle dat ČNB pravděpodobně překročena, a to i přesto, že dochází k posilování kurzu koruny vůči euru

Policy paper – Jan Bouček, květen 2023

Celý text naleznete v PDF pod odkazem níže.

PDF ke stažení