Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ ANALÝZY

12. 1. 2021

Dostavba a prodloužení životnosti českých jaderných elektráren je v České republice výbušným tématem. Již vláda Petra Nečase plánovala dostavbu Temelína (nikoliv ještě Dukovan). Tendr byl nakonec zrušen v roce 2014. Současná vláda se naopak přiklání nejprve k výstavbě jednoho bloku v Dukovanech.

Česká republika má mnohaletou zkušenost s jádrem, vědecké kapacity a zčásti i technické prostředky pro účinné využití jaderné energie. Klíčové problémy kolem nadcházející dostavby Dukovan a předpokládané budoucí dostavby Temelína spočívají v otázce finanční a zejména bezpečnostní. Problémem pro učinění rozhodnutí je i jeho dlouhodobý dopad, kdy v příštích desítkách let může dojít k zásadnímu vědeckotechnologickému pokroku, který zapříčiní zvrat v oblasti způsobu výroby elektrické energie.

Policy Paper – Institut pro politiku a společnost, leden 2021

Celý text naleznete v PDF pod odkazem níže.

PDF ke stažení