Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ ANALÝZY

4. 3. 2024

Více o události

Je to již rok, co po vypjaté prezidentské kampani nahradil Miloše Zemana na Pražském hradě Petr Pavel. Za více než 12 měsíců měla veřejnost dostatek času si vytvořit plastický obraz toho, zda slova a sliby, které padly v kampani a při inauguraci, korespondují s Pavlovými činy jakožto hlavy státu. Tato analýza se zaměřuje na Pavlovo působení na domácí politické scéně a co jeho rok ve funkci v tomto smyslu znamenal pro Českou republiku. Plnil roli nestranného prezidenta, prezidenta pětikoalice, nebo sólisty hrajícího na vlastní triko?

Hlavní body analýzy:

  • Nový prezident přinesl do výkonu funkce jednoznačně změnu ve srovnání se svým předchůdcem, jeho přístup je více ceremoniální a reprezentativní než politicky aktivní,
    což velká část veřejnosti pozitivně kvituje.
  • Přestože během prvního roku občas prokázal svou politickou nezkušenost, zůstává nesporným faktem, že se Pavlovi podařilo zvýšit popularitu a obnovit důvěru v prezidentský úřad.
  • Prezident byl blízko ke střetu s vládou ohledně reformy důchodů, svou rétorikou a názory má však k pětikoalici velmi blízko.

Analýza – Jan Rovenský, březen 2023 

Celý text naleznete v PDF pod odkazem níže

PDF ke stažení