Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ ANALÝZY

24. 5. 2022

Ruská invaze na Ukrajinu zasáhla i země tisíce kilometrů daleko. Ukrajinské dodávky obilí klesly ze 4 až 5 milionů tun měsíčně jen na několik set tisíc. V přístavech, které jsou zavřené, zničené nebo okupované, dodnes čeká na vývoz loňská sklizeň. Válka na Ukrajině tak může vyvolat bezprecedentní globální potravinovou krizi a nepokoje zejména v zemích, kde rostoucí cena základních potravin tradičně dokáže lidi vyhnat do ulic.

Dohromady Rusko a Ukrajina představují až třetinu celosvětového exportu pšenice, pětinu celosvětového vývozu kukuřice a 12 % celosvětově obchodovaných kalorií. Podle UNCTAD je až 25 afrických států závislých na ruské a ukrajinské pšenici. Podle WFP se počet lidí trpících vážným hladem může po ruské invazi až zdvojnásobit.

Policy Paper – Jan Rovenský, květen 2022

Celý text naleznete v PDF pod odkazem níže.

PDF ke stažení